28 ارديبهشت 1400 ساعت 15:29

تهران - ایرنا - دبیر علمی كنگره جراحی های چاقی گفت : جراحی چاقی یكی از روش های درمان برای افرادی كه از چاقی مفرط رنج می برند در نظر گرفته می شود اما این جراحی برای همه افراد چاق اعمال نمی شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ،دكتر علیرضا خلج امروز - سه شنبه - در نشست خبری یازدهمین كنگره بین المللی جراحی ها و تكنیك های كم تهاجمی و نخستین كنگره بین المللی جراحی چاقی افزود : در جامعه ایرانی حدود 2 درصد از افراد از چاقی مفرط مرضی رنج می برند اما حتی جراحی این افراد باید تحت مشاوره گروه های مختلف پزشكی، ‌تغذیه ،‌پزشك ورزشی، روانشناس انجام شود .

وی با بیان اینكه در تمام دنیا جراحی چاقی از عمل های بزرگ و مهم محسوب می شود ادامه داد: معضل چاقی در ایران روز به روز در حال افزایش است برای آن دسته از افراد كه بسیار چاق هستند اقدامات غیر جراحی (تغذیه ، ورزش و دارو ) موثر نیست و در نتیجه می توان با انجام جراحی چاقی آن هم با در نظر گرفتن شرایط بیمار و موقعیت جسمانی ، روحی جراحی چاقی را اعمال كرد.

وی تاكید كرد : آن دسته از افرادی كه از چاقی مفرط و درجه3 رنج می برند می توانند با احتیاط و با مشاوره های پزشكی این جراحی را انجام دهند.

دبیر علمی كنگره جراحی های چاقی با بیان اینكه محاسبه شاخص توده بدنی نشان دهنده میزان درجه اضافه وزن و چاقی است گفت : شاخص توده بدنی 18 تا 25 به معنی وزن طبیعی، 25 تا 30 اضافه وزن و 30 تا 35 یعنی اینكه فرد چاق است.
خلج افزود : امروزه چاقی نوجوانان از معضلات بسیاری از خانواده های ایرانی است و نوجوانانی كه شاخص توده بدنی آنان بالای 24 درجه باشد چاق تلقی می شوند.

وی ادامه داد: تا 10 سال گذشته جراحی چاقی بر روی نوجوانان و افراد زیر 18 سال ممنوع بود، اما در حال حاضر با پیشرفت های علمی و پزشكی به این نتایج رسیده ا ند كه این نوجوانان را نیز می توان از طریق جراحی چاقی به كاهش وزن و كاهش عوارض چاقی كمك كرد.

خلج توصیه كرد : جراحی چاقی برای نوجوانان همانند بزرگسالان با احتیاط كامل و با انجام مشاوره های پزشكی قابل انجام است و برای همه نوجوانان چاق توصیه نمی شود .

خلج گفت : در كشور آمریكا 100 میلیارد دلار در سال هزینه چاقی ناشی از بیماری چاقی تحمیل می شود.

وی با بیان اینكه تمامی جراحی های باز دارای عوارض هستند،گفت : جراحی چاقی نیز عوارض دارد و به طور كلی حدود یك درصد از این عمل ها با مرگ و میر همراه بوده است.

خلج با اشاره به اینكه برخی از جراحان در كشور بدون آموزش ها و دوره های لازم لاپاراسكوپی اقدام به این روش جراحی می كنند گفت : لاپاراسكوپی نیاز به دوره های و آموزش های آكادمیك دارد و برخی از پزشكان بدون گذراندن این دوره ها اقدام به جراحی كم تهاجمی می كنند .

در این نشست دكتر حسین سعیدی مطهر دبیر علمی كنگره جراحی ها و تكنیك های كم تهاجمی نیز گفت : یكی از مشكلات ما در كشور جراحی های كم تهاجمی چاقی است كه باید پزشكان دوره های آموزشی را در مراكز و بیمارستان ها سپری كنند .

وی با انتقاداز اینكه برخی از تبحر لازم برای جراحی چاقی را ندارند،گفت: دیده شده كه این اقدام مشكلات و عوارض جبران ناپذیری را برای بیماران به همراه داشته است.

سعیدی مطهر اضافه كرد : البته ایران در زمینه جراحی های كم تهاجمی در اكثر رشته پزشكی ورود كرده است و توسط متخصصان ایرانی در منطقه از جایگاه مناسبی برخوردارند .

وی ادامه داد: هدف از جراحی های كمی تهاجمی كاهش جراحت و عوارض ناشی از جراحی باز است .

وی به بیمه ها اشاره كرد و اظهار داشت : بیمه ها بخشی از هزینه درمان جراحی های چاقی را تقبل كرده اند، زیرا به وضوح روشن است كه بیمار اگر به روش كم تهاجمی جراحی شود زمان كمتری در بیمارستان بستری خواهد شد و همین شرایط هزینه درمان را در كشور كاهش خواهدداد.

دكتر حشمت الله كلباسی نیز یكی از پیشكسوتان عرصه لاپاراسكوپی ایران گفت : فناوری جدید برای اعمال جراحی لاپاراسكوپی روبات هستند كه هنوز فناوری آن در ایران وجود ندارد و هزینه بسیار گزافی را می طلبد.

وی ادامه داد: جراحی كم تهاجمی و تكنیك های آن 22 سال است در كشور رایج شده است و با موفقیت های زیادی همراه بوده است و انواع جراحی ها در كشور با استفاده از روش های كم تهاجمی انجام می شود .

كلباسی اضافه كرد : جراحی چاقی بستگی به شرایط بیمار و تصمیم تیم درمانگر انجام می شود.

یازدهمین كنگره بین المللی جراحی ها و تكنیك های كم تهاجمی و نخستین كنگره بین المللی جراحی های چاقی در روزهای 9 تا 11 بهمن ماه در مركز همایش رازی برگزار می شود .
Template Design:Dima Group