04 بهمن 1400 ساعت 06:33

در جراحی بای پس معده ابتدا بخش کوچکی ازقسمت بالای معده را به شکل یک کیسه کوچک از بخش حجیم معده جدا می نمایند که بخش بالای این کیسه کوچک به مری ارتباط دارد

و از این راه مقدار غذای وارد شده به این معده کوچک بسیار محدود می شود( روش کاهش حجم ) سپس قسمت پایین این کیسه کوچک را به بخش میانی روده باریک ارتباط می دهند. بخش حجیم معده در بدن باقی خواهد ماند.
در بای پس معده غذا بخش ابتدایی روده باریک که دوازده یا اثنی عشر ( دئودنوم duodenum ) نامیده می شود را میانبر( بای پس ) می زند .بخش ابتدایی روده باریک یا دوازده محل ترکیب شدن اسید معده ، شیره صفراوی و ترشحات پانکراس با غذای هضم شده در معده می باشد . که پس از جراحی بای پس این اتفاق در ابتدای روده باریک به دلیل میانبرزدن به قسمت میانی روده باریک انتقال میابد. پس از جراحی بای پس معده بخش ابتدایی روده باریک که مسول جذب بخشی از مواد غذایی می باشد از مسیر خارج می گردد که حاصل این امر کاهش جذب می باشد.و ترکیب تمام مواد غذایی خارج شده از کیسه کوچک ( معده کوچک جدا شده ) و شیره های گوارشی با تاخیروکمی جلوتراز بخش میانی روده باریک صورت می پذیرد.
قطعا کاهش جذب مواد غذایی در بای پس با عوارض روبه روخواهد بود اگر ، پی گیری های بعد از عمل و مصرف مکمل ها به درستی و طبق دستور انجام نگردد.
جراحی بای پس معده برای چه افرادی مناسب می باشد؟
اغلب بیماران مبتلا به چاقی مفرط که با عارضه ریزه خواری مواجه هستند و میل به مصرف شیرینی زیادی دارند وهمچنین افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند و یا مبتلا به رفلاکس شدید هستند می توانند از عمل بای پس معده بهره لازم را ببرند.
نکته مهم : انتخاب نوع عمل به فاکتورهای و عوامل بسیار زیادی وابسته هست که یک جراح پس از مطالعه تمام آزمایش ها و بررسی های لازم می تواند نوع جراحی چاقی را انتخاب نماید.

Template Design:Dima Group