۱۴ راه برای کاهش وزن بدون رژیم و ورزش
 Super User | سه شنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۷ | ورزش 

۱۴ راه برای کاهش وزن بدون رژیم و ورزش

کاهش وزن در عرض یک ماه با ۹ ترفند ساده!
 Super User | سه شنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۷ | تغذیه 

کاهش وزن در عرض یک ماه با ۹ ترفند ساده!

سمینار طبی،علمی آموزشی درمان چاقی در مهرماه ۱۳۹۷
 Super User | یکشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ | اخبار  

سمینار طبی،علمی آموزشی درمان چاقی در مهرماه ۱۳۹۷

تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر خطر ابتلا به دیابت
 Super User | پنج شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ | تغذیه 

تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر خطر ابتلا به دیابت

غذا خوردن در چه زمان هایی باعث کاهش وزن می شود؟
 Super User | چهارشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ | تغذیه 

غذا خوردن در چه زمان هایی باعث کاهش وزن می شود؟

آخرین مطالب

شاخص توده بدنی یا شاخص کوتله یا بی‌ام‌آی (به انگلیسی: BMI، مخفف body mass index) سنجشی آماری برای مقایسه وزن و قد یک فرد است. در واقع این سنجش میزان چاقی را اندازه گیری نمی‌کند بلکه ابزاری مناسب است تا سلامت وزن فرد با توجه به قدش تخمین زده شود. این شاخص در بین سال‌های ۱۸۳۰ تا ۱۸۵۰ توسط آدولف کوتله دانشمند بلژیکی ابداع شد. نحوه محاسبه آن بسیار ساده است و در بسیاری جاها برای مشخص کردن اضافه وزن و کسر وزن استفاده می‌شود.شاخص توده بدنی از طریق تقسیم وزن فرد به کیلوگرم بر توان دوم(x²) قدش به متر بدست می آید.

بیشتر افراد پس از مصرف وعده غذایی ناهار دچار احساس خواب‌آلودگی شدید می‌شوند که این وضعیت خواب‌آلودگی یا "کمای پس از غذا" نامیده می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، کارشناسان آمریکایی به بررسی علت احساس خواب‌آلودگیِ شدید پس از خوردن غذا پرداخته و اکنون به دلایل این احساس دست یافته‌اند.

در این بررسی الگوی غذا خوردن و خواب پشه‌های میوه مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد شدت خواب‌آلودگی بستگی به میزان مصرف مواد غذایی دارد.

متخصصان دریافتند پشه‌های میوه ۲۰ تا ۴۰ دقیقه به خواب می‌روند و در حالی که حجم غذای مصرفیِ آنها بیشتر شود، مدت زمان طولانی‌تری می‌خوابند.

در عین حال یک یافته مهم در این مطالعه بررسی تاثیر نوع ماده غذایی است. در واقع ترکیب غذایی تاثیر متفاوتی بر میزان خواب دارد. به طور مثال مواد قندی هیچ تاثیری بر میزان خواب پس از وعده غذایی ندارد در حالی که پروتئین‌ها و نمک موجود در وعده‌های غذایی تاثیر قابل توجهی بر احساس خواب‌آلودگی دارد.

"ویلیام جاپکی" از محققان این مطالعه گفت: خوراکی‌های مختلف نقش متفاوتی در فیزیولوژی پستانداران دارند اما تحقیقات کافی در مورد تاثیرات آنی خوردن مواد غذایی بر خواب انجام نشده است.

به گزارش ساینس ورلد ریپورت، لازم است تحقیقات بیشتری برای مشخص شدن تاثیرات انواع مختلف مواد غذایی بر انسان و ضرورت خواب پس از صرف وعده غذایی انجام شود.

دکتر بهار بناساز روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : بالا رفتن فشار و چربی خون ، دیابت و مصرف برخی از داروها از قبیل داروهایی که در درمان هپاتیت بی و سی به کار می روند هم در ایجاد کبد چرب اثر دارند .

نتایج برخی پژوهش ها نشان داده است که استفاده از برخی رنگ ها در کاهش وزن نقش دارد. در این مطلب شما را با این رنگ های لاغر کننده بیشتر آشنا می کنیم.

نتایج پژوهش ها نشان می دهند که در لیوان کوچک پهن بیشتر از لیوان باریک و بلند نوشیدنی مصرف خواهید کرد، یا اگر در کنار یک ظرف پر از شکلات و آبنبات بنشینید بیشتر از این هله هوله ها خواهید خورد. اخیرا نتایج دیگر پژوهش ها نشان داده است که استفاده از برخی رنگ ها در کاهش وزن نقش دارد. در این مطلب شما را با این رنگ های لاغر کننده بیشتر آشنا می کنیم.


نتایج پژوهشی که در دانشگاه کورنل انجام شده نشان می دهد هم رنگ بودن غذا و بشقاب (مثلاً سس ماریانا در بشقاب قرمز) باعث پرخوری می شود.
رنگ های متفاوت و متضاد مغز را نسبت به میزان غذایی که می خورید حساس تر می کند. بنابراین به عنوان مثال غذای قرمز را در بشقاب قرمز و غذای سفید را در بشقاب سفید سرو نکنید

دانشمندان مشاهده کرده اند افرادی که پاستا با سس آلفردو را در بشقاب سفید میل می کنند در مقایسه با افرادی که همین غذا را در بشقاب قرمز می خورند معمولاً 20 درصد پاستای بیشتری مصرف می کنند. به عقیده محققان رنگ های متفاوت و متضاد مغز را نسبت به میزان غذایی که می خورید حساس تر می کند. بنابراین به عنوان مثال غذای قرمز را در بشقاب قرمز و غذای سفید را در بشقاب سفید سرو نکنید.
رنگ های غیرعادی به کاهش اشتها و ریزه خواری کمک می کنند

به عقیده برخی متخصصان رنگ آبی باعث می شود غذای کمتری میل کنید. دلیل آن به انسان های غارنشین برمی گردد. چون در طبیعت مواد غذایی آبی رنگ کم است و در حافظه انسان به عنوان رنگی غیرعادی نقش بسته است که باید از مصرف آن اجتناب کند. چون بشر اولیه ماده غذایی آبی رنگ را سمی تصور می کرد. امروزه نیز مصرف غذا در بشقاب آبی یا رنگ کردن آشپزخانه یا سالن غذاخوری با رنگ آبی باعث کور شدن اشتها و اجتناب از ریزه خواری و پرخوری می شود.

اتیکت های رنگی به کاهش مصرف مواد غذایی ناسالم کمک می کند

توصیه می کنیم تمام خوراکی های داخل آشپزخانه را مانند چراغ راهنمایی اتیکت بزنید. مواد غذایی سالم را اتیکت سبز و مواد غذایی کمتر سالم را اتیکت زرد و مواد غذایی با ارزش غذایی اندک را اتیک قرمز بزنید. سپس آن ها در یخچال یا کابینت ها به گونه ای بچینید که مواد غذایی سبز در دسترس تر از مواد غذایی قرمز باشد. همین کار ساده تأثیر روانی دارد و باعث می شود شما کمتر به سراغ مواد غذایی ناسالم بروید. هر چه مواد غذایی قرمز دم دستتان نباشد و یا علامت قرمز آن پررنگتر و هشداردهنده تر باشد کمتر به سراغ آن ها خواهید رفت.

منبع:تبیان

راه های ارتباطی

پست الكترونيك :info@iranobesity.com

وب سایت :iranobesity.com

نشاني : تهران ، خيابان وليعصر، بالاتر از ميدان ونك

 

درباره ما

سایت چاقی ایران.
هدف از راه اندازي اين سايت اطلاع رساني به هموطنان عزيز درخصوص پيشگيري و درمان چاقي در ايران مي باشد

لوگو

 

بازگشت به بالا