عضو هیات مدیره انجمن تغذیه ایران تاکید کرد: اولین و مهمترین توصیه این است که افراد از گرفتن رژیم های لاغری خودسرانه و با کالری پایین جدا پرهیز کنند این افراد اگر رژیم های زیر ۱۵۰۰ کالری دریافت کنند به محض مواجهه با ویروس کرونا ممکن است حالت شدید این بیماری را مبتلا شوند.

مرجان بهزادی مقدم در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز،درباره تغذیه در دوران کرونا‌ گفت:« این بیماری درمانی ندارد و واکسنی هم برای آن کشف نشده است. لذا کاری که می توانیم انجام دهیم این است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم. این مسئله مغفول واقع شده و رویکرد کادر درمان هم، رویکرد درمان دارویی است که اشتباه بزرگی است که در دنیا هم در حال اتفاق است و ما از مسئله رژیم درمانی کرونا غافل شده ایم.سیستم ایمنی بدن به شکلی باید تقویت شود که اگر فرد در معرض ویروس کرونا قرار گرفت به شکل خفیفی این بیماری را بگیرد ما برخی افراد مبتلا به کرونا را داشتیم که با رژیم درمانی کاملا بهبود پیدا کردند.»


تسریع روند بهبود مبتلایان به کرونا با رژیم غذایی صحیح
وی در ادامه گفت:«اگر فردی به کرونا مبتلا شود با توصیه های تغذیه ای صحیح روند بهبودش را سریع تر طی می کند. تحقیقات نشان داده است در بیماری های مشابه کرونا مثل سارس و مرس، زمانی که افراد در دوران نقاهت قرار دارند این افراد حتی وقتی درمان می شوند تا یکسال ضعف سیستم تنفسی و سیستم ایمنی بدن دارند و تا شش ماه دچار نواقص کبدی هستند و تا سه ماه ممکن است ناراحتی های روحی و روانی داشته باشند لذا این بیماران باید تا شش الی یکسال زیر نظر متخصص تغذیه باشند تا با رژیم غذایی مناسب عوارض این بیماری را کمتر کنند.»
این مشاور تغذیه و کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی خاطرنشان کرد:« سیستم ایمنی بدن ما به مواد مغذی نیاز دارد و این کاملا ثابت شده است که وضعیت تغذیه ای با ایمنی مقاومت افراد رابطه مستقیمی دارد. کمبودهای ماکرونوترینت ها(درشت مغذی ها) و کمبودهای میکرونوترینت ها هر دو باعث اختلال سیستم ایمنی بدن می شود.ماکرونوترینت ها شامل پروتئین و چربی و کربوهیدرات هستند و میکرونوترینت ها(ریز مغذی ها) هم شامل ویتامین ها و مینرال ها و مواد معدنی هستند که خوشبختانه با اصلاح دریافت ویتامین ها و مینرال ها (مواد معدنی) این کمبودها برطرف می شود.»


گرفتن رژیم های لاغری سخت در دوران کرونا ممنوع
وی افزود:« تقریبا می توان گفت تمام مواد مغذی موجود در رژیم های غذایی نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند ولی بعضی از آنها اهمیت بیشتری دارند ولی کلا توصیه می شود نه کمبود وجود داشته باشد و نه افراد در مصرف آنها زیاده روی کنند چون می توانند مثل یک تیغ دولبه عمل کند و فرد را دچار مشکل کنند. مهمترین مسئله در رژیم غذایی برای جلوگیری از ضعف سیستم ایمنی بدن، مصرف کافی انرژی است، پس اولین و مهمترین توصیه این است که افراد از گرفتن رژیم های لاغری خودسرانه و با کالری پایین جدا پرهیز کنند این افراد اگر رژیم های زیر ۱۵۰۰ کالری دریافت کنند به محض مواجهه با ویروس کرونا ممکن است حالت شدید این بیماری را مبتلا شوند بنابراین کفایت انرژی بسیار مهم است اگر فردی ضرورت دارد که رژیم لاغری بگیرد حتما باید زیر نظر مشاور تغذیه باشد.»


برای پیشگیری از کرونا پروتئین کافی مصرف کنید
بهزادی در ادامه گفت:« دومین نکته مهم دریافت مناسب پروتئین است که دو منبع دارد منبع حیوانی مثل گوشت و تخم مرغ و لبنیات و منبع گیاهی آن هم مثل حبوبات و غلات است که بهتر است افراد برای اینکه یک پروتئین کامل را از گیاهان دریافت کنند این غذاها را ترکیب کنند مثل عدس پلو و یا لوبیا پلو وقتی که این مواد را با هم بخورند یک ترکیب پروتئینی کامل را دریافت می کنند. البته مصرف زیاد گوشت قرمز توصیه نمی شود به دلیل اینکه گوشت قرمز به دلیل وجود اسید آراشیدونیک می تواند عوامل التهابی در بدن ایجاد کند.»


اهمیت مصرف آب در تقویت ایمنی بدن در برابر کرونا
وی با توصیه به مصرف کافی آب برای پیشگیری از کرونا گفت:« مسئله بسیار مهم مصرف مایعات به اندازه کافی است برخی افراد فراموش می کنند آب بخورند چون حس تشنگی حس ضعیفی است و منتظر می شوند که تشنه شوند بعد آب بخورند. مصرف کافی آب و مایعات در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم بوده و به پاکسازی بدن از سموم کمک می کند و باعث می شود مواد مغذی به راحتی وارد سلول شوند.اما اینکه از کجا بفهمیم که آب به اندازه کافی دریافت می کنیم یا خیر فرد می تواند با توجه به رنگ ادرار از این مسئله اطلاع پیدا کند. اگر ادرار رقیق و روشن باشد پس فرد آب به اندازه کافی مصرف کرده است منابع مایعات، آب و چای و سوپ و غذاهای آبکی است.»
وی با تاکید بر رعایت تنوع و تعادل در برنامه غذایی روزانه در دوران کرونا گفت:« توصیه می شود افراد به صورت متنوع غذاها را مصرف کنند. توصیه می شود از نان های سبوس دار استفاده شود نه اینکه ما به نانوا بگوییم که بر روی نان سبوس بریزد چون این کار یک کار غیربهداشتی است. نان هایی که آرد سبوس دار دارند که به صورت صنعتی تهیه می شوند انتخاب خوبی است.»


تنها از یک نوع روغن استفاده نکنید
افزایش التهاب بدن با مصرف بالای امگا ۶
عضو هیات مدیره انجمن تغذیه ایران گفت:« برخی افراد ممکن است خواص یکسری روغن ها را شنیده باشند و فقط از یک نوع روغن استفاده کنند مثلا فقط روغن کنجد مصرف کنند که انتخاب غلطی است و باید تنوعی از روغن ها را در مصارف خانگی داشته باشیم و اتفاقا روغن هایی که حاوی امگا۶ هستند نباید به شکل مداوم استفاده شوند چون مصرف بالای امگا۶ می تواند باعث افزایش التهاب در بدن شوند. روغن زیتون انتخاب خوبی است و البته روغن کانولا را نیز میتوان استفاده کرد ولی کلا توصیه مشاورین تغذیه این است که در دریافت روغن ها تنوع وجود داشته باشد یعنی به صورت مداوم نمونه روغن را عوض کنند.»

مصرف خودسرانه دمنوش ها برای مبتلایان به COVID 19 ممنوع

وی درباره مصرف میوه ها و سبزیجات گفت:« در مورد میوه ها و سبزیجات بهتر است که تنوع وجود داشته باشد و از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ استفاده شود. در مورد مصرف گیاهان می خواهم تاکید کنم که افراد به صورت خودسرانه از گیاهان و دمنوش ها استفاده نکنند به دلیل اینکه گیاهان ممکن است فاکتورهای ناشناخته داشته باشند و مصرف ترکیبی و زیاد از هرکدام از این گیاهان ممکن است دردسرساز شود همچنین ما شناخت کافی راجع به عملکرد دقیق ویروس کرونا در سطح سلول نداریم بنابراین ممکن است با مصرف بی رویه گیاهان که عوامل ناشناخته دارند باعث شویم که مشکلاتمان بیشتر شود. اگر هم از گیاهان می خواهیم استفاده کنیم باید زیر نظر کارشناس و مشاور تغذیه باشد و بیشتر از یک قاشق چایخوری استفاده نکنیم.»


مواد مغذی برای افزایش ایمنی بدن در برابر کرونا را بشناسید
وی گفت:« یکسری مواد غذایی داریم که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند مثل هویج ، زردک ، اسفناج ، سیر و پیاز، ... . اگر بخواهیم راجع به مواد مغذی صحبت کنیم مواد مغذی موثر که در افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن موثر هستند اسید چرب امگا۳ ، آهن، روی، سلنیوم، منیزیم، ویتامین C ،‌ویتامین A، ویتامین D، ویتامین B6،فولیک اسید، ویتامین B12 ، پری بیوتیک ها و پروبیوتیک ها هستند. طبیعی است که وقتی ما یک برنامه غذایی متنوع و متعادل داشته باشیم دریافت مناسبی از تمام این مواد را خواهیم داشت ولی برخی افراد به دلیل اینکه برنامه غذایی خوبی ندارند ممکن است کمبود برخی از این مواد مغذی را داشته باشند که به تشخیص متخصص تغذیه برای آنها مکمل تجویز می شود.»


توصیه به مصرف ویتامین D به صورت مکمل
وی تاکید کرد:« یکی از ویتامین هایی که معمولا مصرف آن به صورت مکمل توصیه می شود ویتامین D است به دلیل اینکه این ویتامین منبع خوب غذایی ندارد و به سختی می توان از راه غذا به اندازه کافی این ویتامین را دریافت کنیم. بخشی از ویتامین D باید با تابش آفتاب در سطح پوست به ویتامین D تبدیل و جذب بدن می شود. اما متاسفانه به دلیل نوع پوشش و آلودگی هوا ما از این منبع تا حدودی محروم هستیم بنابراین با یک آزمایش ساده می توان سطح ویتامین D را اندازه گیری کرد و به تجویز مکمل مبادرت کرد.»


ویتامین C از ویتامین های مهم تقویت کننده ایمنی بدن
بهزادی گفت:« ویتامین C نیز یکی از ویتامین های مهم در تقویت سیستم ایمنی بدن است به دلیل اینکه در ساختار سلول های ایمنی بدن ویتامین C زیادی وجود دارد و وقتی که عوامل التهاب زا وارد بدن می شوند و یا بدن در مواجهه با یک بیماری عفونی قرار می گیرد مصرف ویتامین C بدن بسیار بالا می رود. منابع غذایی ویتامین C زیاد هستند ولی این ویتامین بسیار در برابر حرارت حساس است و زود از بین می رود و شاید لازم باشد که در برای پیشگیری از کرونا یا در زمان ابتلا به این بیماری از مکمل آن استفاده کنیم.»


وی درادامه گفت:« منابع حاوی روی عبارتند از: گوشت بدون چربی، مرغ ، شیر ، محصولات لبنی، تخم مرغ و آجیل ،موز، منابع منیزم عبارتند از:‌سبزیجات برگ سبز و غلات سبوس دار، منابع ویتامین E عبارتند از: جوانه ها و بادام زمینی و روغن ها و منابع ویتامین A منابع حیوانی آن مثل جگر و ماهی و تخم مرغ و منابع گیاهی آن مثل هویج، کدو حلوایی و فلفل و اسفناج و سایر گیاهان می باشند. اینها منابع غذایی هستند که مشاورین تغذیه توصیه می کنند که به گونه ای برنامه غذایی تنظیم شود که مواد مغذی را از غذاها دریافت کنیم و به سراغ مکمل ها نرویم .»


غذاهایی که نباید در دوره کرونا مصرف شود
کنترل فشارخون در دوره کرونا را جدی بگیرید
وی درباره ممنوعیت های غذایی دوره کرونا گفت:« فست فودها به دو دلیل توصیه می شود مصرف نشوند یکی اینکه حاوی اسیدهای چرب ترانس هستندک ه باعث التهاب در بدن می شوند و دیگر اینکه حاوی نمک زیاد هستند. یکی از مشکلاتی که مبتلایان به کرونا بیماری را به شکل حاد می گیرند این است که فشارخون دارند و مصرف نمک یک عامل خطر است لذا کنترل فشارخون بسیار مهم است و اگر فردی هنوز به کرونا مبتلا نشده است بسیار اهمیت دارد که فشار خون خود را در حد طبیعی نگه دارد.»
وی افزود:«درباره کربوهیدرات ها و یا قندهای ساده باید گفت افراد سعی کنند شیرینی جات و نوشابه ها و تمام محصولاتی که در آنها شکر به کار رفته را خیلی کم مصرف کنند و از مصرف تنقلاتی مثل چیپس و پفک و لواشک ها که هم ارزش تغذیه ای پایینی دارند و هم حاوی نگهدارنده هستند و هم موادی دارند که برای بدن مضر هستند، خودداری کنند.»


مبتلایان به کرونا پروبیوتیک مصرف کنند
وی درباره لزوم مصرف پروبیوتیک ها در مبتلایان به کرونا گفت:« ممکن است با تشخیص متخصص تغذیه، مکمل های پروبیوتیک در افرادی که مبتلا به کرونا می شوند تجویز شود. منابع غذایی پروبیوتیک ها مثل لبنیات، تره فرنگی ، موز و جو می باشند ولی وقتی که فرد با عوامل التهابی مواجه می شود چون پروبیوتیک ها باکتری های مفید هستند و می توانند به روند بهبود بیماران مبتلا به کرونا کمک کنند.»


مبتلایان به کرونا چطور با بی اشتهایی مبارزه کنند؟
کارشناس و مشاور تغذیه و رژیم درمانی گفت:«وقتی که فرد به کرونا مبتلا شود لازم است تا حدی دریافت پروتئین را افزایش دهد. برای مبارزه با مشکل بی اشتهایی در افراد مبتلا به کرونا باید غذا به دفعات به بیمار داده شود یعنی حجم غذا را کاهش داد و تعداد وعده های غذایی را افزایش دهیم به این شکل ما با مشکل بی اشتهایی فرد باید مبارزه کنیم همچنین باید از غذاهای حجیم که کالری پایینی هم دارند پرهیز کنیم و غذاهای بیمار باید کم حجم و مغذی باشد. یکی از مکمل هایی که احتمالا پاسخ خوبی می دهد تجویز پروبیوتیک ها است که گوارش فرد را بهتر می کند و میزان جذب مواد مغذی را در بدن بیمار بالا می برد.»
وی خاطرنشان کرد:« تمام مواد مغذی که در بالا اشاره شد باید میزان آن در فرد مبتلا ارزیابی پاراکلینیکی شود و در صورت کمبود، مکمل آنها برای بیمار تجویز شود. ما زمانی مکمل تجویز می کنیم که فرد نمی تواند به میزان مناسب غذا را دریافت کند.»


وی گفت:« جگر منبع خوبی از آهن و ویتامین A است ولی چون اسیدهای چرب اشباع هم دارد ما ریسک نمی کنیم و خیلی به مصرف آن در مبتلایان به کرونا توصیه نمی شود. برخی سبزیجاتی داریم که حاوی مقدار زیادی آهن هستند مثل اسفناج ولی زیست دسترسی بدن برای آهن اسفناج پایین است معنی آن این است که اگر اسفناج بخوریم درصد کمی از آهن آن به درد بدن می خورد و جذب بدن نمی شود لذا بهتر است آهن از منابع حیوانی دریافت شود ولی اگر ما می خواهیم از منابع گیاهی هم آهن را دریافت کنیم بهتر است که با منابع ویتامین C مصرف شوند، مثلا مصرف حبوبات ( منبع گیاهی آهن) همراه با لیموترش تازه ( منبع ویتامین C), باعث افزایش جذب آهن می شود.»


توصیه جدی برای افرادی که در دوران نقاهت کرونا هستند
بهزادی مقدم خاطرنشان کرد:« دریافت کافی و مناسب روزانه اسیدهای چرب امگا۳ برای کسانی که در دوران نقاهت کرونا هستند، توصیه می شود. اسیدهای چرب امگا۳ را اگر از منابع غذایی به اندازه کافی دریافت کنیم بهترین منبع آن گردو و ماهی چرب است مثل سالمون و قزل آلا. توصیه ما این است که فرد روزی سه عدد گردو در وعده صبحانه مصرف کند و هفته ای حداقل دو بار ماهی در وعده های اصلی غذایی مصرف کند و اگر به هر دلیلی امکان دریافت امگا۳ از طریق منابع غذایی نبود با تشخیص مشاور و متخصص تغذیه امگا۳ تجویز می شود.»


فایده فوق العاده کلم برای بیماران مبتلا به کرونا
وی افزود:« مصرف انواع کلم ها بسیار مهم است افراد چه در دوران پیشگیری از ابتلا به کرونا چه در دوران بیماری کرونا و چه در دوران نقاهت از انواع کلم ها باید استفاده کنند و بهترین نوع کلم، کلم بروکلی و کلم بنفش رنگ است به شکل ترکیب با برنج مثل کلم پلو، به شکل استفاده در سالاد ، به شکل استفاده در سوپ یا بخارپز در کنار سایر سبزیجات می توان آنها را مصرف کرد. کلم ها اثرات بسیار خوب آنتی اکسیدانی دارند و یکی از سبزیجاتی هستند که ما در رژیم غذایی فرد مبتلا به کرونا قرار می دهیم.»


اشتباه بزرگ درباره ضرر داشتن شیر برای مبتلایان به کرونا
وی گفت:« یک ترسی که در دوران کرونا در بین افراد وجود دارد ترس از مصرف شیر است که کاملا اشتباه است و ما اتفاقا توصیه می کنیم افراد روزی دو تا سه لیوان شیر مصرف کنند. شیر منبع خوبی از کلسیم و پروتئین است و هیچ ماده غذایی نداریم که کلسیم آن به خوبی شیر جذب بدن شود حتی قرص کلسیم به خوبی کلسیم شیر جذب بدن نمی شود. هیچ گزارشی از ضرر داشتن شیر برای مبتلایان به کرونا وجود ندارد برعکس آن مقالات بسیاری درباره مفید بودن شیر داریم بنابراین براساس حدسیات نباید ماده غذایی به این خوبی را از برنامه غذایی خود حذف کنیم. همچنین استفاده از ماست پروبیوتیک هم توصیه می شود. اگر افرادی حس سردی بعد از مصرف ماست دارند براحتی می توانند با اضافه کردن کشمش به ماست این مشکل را برطرف کنند و حذف این ماده غذایی به هیچ وجه توصیه نمی شود. باید رعایت تنوع و تعادل را در رژیم غذایی دوره کرونا داشته باشیم.»


سوپی که مانند دارو برای مبتلایان به کرونا است
وی درباره مصرف سوپ ها در مبتلایان به کرونا گفت:« سوپ چون یک غذای نرم و آبکی است برای مبتلایان به کرونا بسیار توصیه می شود و می توان برای درست کردن سوپ از مرغ ، انواع کلم ها ، سیر ، پیاز ، هویج ، زردک ، مقداری کدو حلوایی و زنجبیل استفاده کرد که حاوی آنتی اکسیدان هستند همچنین سبزیجاتی مثل جعفری و شوید را می توان به این سوپ اضافه کرد. این نوع سوپ مانند دارو برای بیماران مبتلا عمل می کند و اگر روزانه در کنار غذا این سوپ را بخورند این بیمار مقاومت سیستم ایمنی بدنش در برابر کرونا بالا می رود ما مبتلایان به COVID 19 داشتیم که با رژیم درمانی اختصاصی بهبود پیدا کردند.»

نتایج دو مطالعه نشان می دهد مصرف میوه، سبزیجات و غلات ریسک ابتلا به دیابت را تا ۲۵ درصد کاهش می دهد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، در یک مطالعه، بیش از ۹۷۰۰ بیمار مبتلا به دیابت و بالغ بر ۱۳،۶۰۰ فرد سالم مورد بررسی قرار گرفتند. شرکت کنندگان از هشت کشور اروپایی بودند که در یک مطالعه بلندمدت تغذیه و سرطان شرکت کرده بودند.

ایجاد التهاب یا افزایش آن در بدن یکی از بدترین کارهایی است که می توانید هنگام وجود ویروس در بدن خود انجام دهید. زمانی که موضوع التهاب مطرح می شود، شکر یکی از بدترین موادی است که می توانید مصرف کنید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصرایران، طی چند وقت اخیر بیش از هر زمان دیگری با خطرات ویروسی مواجه هستیم. کروناویروس جدید از کشوری به کشور دیگر گسترش یافته و هر یک از ما را در معرض خطر قرار داده است.

به گزارش "ایزی هلث اپشنز"، تقویت سیستم ایمنی یکی از بهترین اقداماتی است که می توانیم برای مقابله با این شرایط انجام دهیم و رژیم غذایی در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در شرایطی که برخی خوراکی ها می توانند به تقویت سیستم ایمنی کمک کنند، برخی دیگر می توانند موجب تضعیف آن شوند. در ادامه با برخی از خوراکی ها که می توانند موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان شده و علائم بیماری را تشدید کنند، بیشتر آشنا می شویم.


آبنبات

ایجاد التهاب یا افزایش آن در بدن یکی از بدترین کارهایی است که می توانید هنگام وجود ویروس در بدن خود انجام دهید. التهاب می تواند موجب تضعیف گلبول های سفید خون شود که توانایی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت را کاهش می دهد.

زمانی که موضوع التهاب مطرح می شود، شکر یکی از بدترین موادی است که می توانید مصرف کنید. اگر ویروس - چه کووید-19 یا آنفلوآنزا و سرماخوردگی - در بدن شما نفوذ کرده است از مصرف خوراکی هایی مانند آبنبات، دونات، بستنی و دیگر منابع حاوی شکر تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته اید، پرهیز کنید.


شیر

زمانی که با بدن درد مواجه هستید شاید فکر کنید که نوشیدن یک لیوان شیر گرم به خواب بهتر شبانه کمک می کند، اما بهتر است در این زمینه تجدیدنظر کنید.

لبنیات، به ویژه شیر، می تواند موجب افزایش غلظت مخاط شود که می تواند به گرفتگی در بینی، گلو، و ریه ها منجر شده، خلاص شدن از شر آلرژن ها و پاتوژن های مضر موجود در بدن را دشوارتر ساخته و آنها برای مدت زمان طولانی‌تری در بدن شما گرفتار شوند.

قهوه

شاید شما هم مثل بسیاری از افراد دیگر در جهان روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز کرده و پرهیز از این کار غیرممکن به نظر برسد. اما اگر بیمار هستید، تامین آب مورد نیاز بدن و هیدراته نگه داشتن آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و قهوه می تواند در این زمینه به دشمن شما تبدیل شود.

قهوه به عنوان یک عامل ادرارآور شناخته می شود، از این رو، نوشیدن قهوه می تواند خطر کم آب شدن بدن را افزایش داده و این می تواند شرایط یک بیماری ویروسی را بدتر سازد.


نان

برخی افراد همواره باید از منابع حاوی گلوتن، مانند نان، پرهیز کنند، در شرایطی که دیگران حساسیت کمی به این ماده داشته و به ندرت با شعله‌ور شدن حساسیت به گلوتن مواجه می شوند.

اما اگر در دسته دوم هم قرار دارید و به یک بیماری ویروسی مبتلا شده اید باید گلوتن را از رژیم غذایی خود تا زمانی بهبودی کامل حذف کنید زیرا حساسیت اندک به این ماده نیز می تواند موجب افزایش التهاب و بدتر شدن واکنش سیستم ایمنی شود.


الکل

الکل استرس و تنش بیشتری به بدن وارد می کند و کبد را وادار می کند از منابع خود برای پردازش سموم وارد شده به بدن استفاده کند.

به همین دلیل است که در زمان ابتلا به بیماری، باید به طور کامل از مصرف الکل پرهیز کنید تا استرس وارده به بدن که می تواند روند بهبودی را دشوار سازد، کاهش یابد.


موز

موز یک میوه مغذی است و در زمان ابتلا به بیماری شاید انتخابی سالم به نظر برسد، اما به دو دلیل این گونه نیست.

نخست، موز سرشار از قند است که می تواند التهاب را در بدن افزایش دهد. و دوم، مصرف این میوه می تواند موجب ترشح هیستامین ها در بدن شود که می تواند احتقانی که در حال حاضر با آن مواجه هستید را تشدید کند.

پس مصرف موز می تواند به معنای آبریزش، عطسه و سرفه بیشتر و تشدید علائم بیماری باشد.

شکلات

زمانی که بیمار هستید، مصرف شکلات بیش از آن که مفید باشد می تواند به ضرر شما تمام شود. شکلات نه تنها می تواند سرشار از شکر پالایش شده باشد، بلکه حاوی چربی اشباع نیز است که نشان داده است شرایط بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا را بدتر می کند.


هات داگ

هات داگ و انواع دیگر سوسیس نه تنها سرشار از نمک هستند که می تواند موجب کم آبی بدن شده و علائم بیماری را تشدید کند، بلکه دارای سطوح بالایی از ماده افزودنی سدیم نیترات نیز هستند. بنابر مطالعه ای که در نشریه The Lancet منتشر شد، این ترکیب می تواند محرکی برای سردرد حتی در افراد سالم باشد.


بیکن

بیکن نیز سرشار از نمک و نیترات ها است و می تواند همانند هات داگ به کم آبی بدن منجر شود که نتیجه ای جز طولانی‌تر دوره بیماری و تشدید علائمی مانند سردرد نخواهد داشت.


پیتزا

هر یک از مواد تشکیل دهنده پیتزا می توانند به تشدید علائم بیماری ویروسی منجر شود. از بخشی لبنیاتی یعنی پنیر که می تواند به افزایش غلظت مخاط منجر شده تا چربی اشباع زیاد که التهاب را تشدید می کند و گوجه فرنگی که می تواند محرکی برای ترشح هیستامین و تشدید احتقان باشد، پیتزا غذایی است که تا زمان بهبودی کامل باید آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

 

لیمو ترش گزینه ای خوب برای کمک به کاهش وزن و همچنین حفظ سلامت کلی بدن انسان است. این میوه سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها است و اسیدیته آن به بهبود گوارش و محافظت از کبد کمک می کند.اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید، ابتدا باید تغییر در عادات روزانه خود را مد نظر قرار داده و در همین راستا، رژیم غذایی خود را بهبود بخشیده و یک سبک زندگی فعال را دنبال کنید.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران ، شما می توانید برخی مواد مغذی را به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنید که به واسطه خواص خود در زمینه کمک به کاهش وزن شناخته شده هستند. از جمله بهترین نمونه ها در این زمینه می توان به لیمو ترش و زنجبیل اشاره کرد.


به گزارش "استپ تو هلث"در ادامه با پنج روش که می توانید از این دو ماده غذایی برای کمک به کاهش وزن استفاده کنید، بیشتر آشنا می شویم.


شاید شنیده باشید که مصرف لیمو ترش و زنجبیل چه همراه با هم و چه به صورت مجزا می تواند به کاهش وزن و حفظ وزن سالم کمک کند. اما آیا این مساله درست است یا با یک باور اشتباه روبرو هستیم؟


همانطور که احتمالا می دانید یک گزینه جادویی همانند یک رژیم غذایی خاص و معجزه‌گر برای کاهش وزن وجود ندارد. در واقع، برای کاهش وزن باید تلاش هایی همه جانبه صورت بگیرد. بر همین اساس، اگر یک رژیم غذایی حاوی لیمو ترش و زنجبیل را دنبال کنید اما همچنان به مصرف فراوان چربی ها، شکر، و فست و فودها ادامه دهید، نتیجه خاصی را هنگام وزن کردن خود روز ترازو مشاهده نخواهید کرد.
حفظ تعادل عاملی کلیدی است و زمانی که یک رژیم غذایی متعادل و سالم را دنبال کنید، مواد غذایی مانند لیمو ترش و زنجبیل می توانند تلاش های شما برای کاهش وزن را کارآمدتر سازند.


لیمو ترش چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

لیمو ترش گزینه ای خوب برای کمک به کاهش وزن و همچنین حفظ سلامت کلی بدن انسان است. این میوه سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها است و اسیدیته آن به بهبود گوارش و محافظت از کبد کمک می کند.
افزون بر این، لیمو ترش از خواص ادرارآور برخوردار است که به سمزدایی بدن کمک می کند، از این رو، می تواند چربی سوزی را تقویت کند.
برخی افراد برای کاهش وزن خود رژیم های غذایی سخت را دنبال می کنند اما این قبیل رژیم هایی غذایی بسیار محدود کننده هستند و ممکن است فرد در میانه راه دلسرد شده یا پس از اتمام دوره بازگشت سریع وزن از دست رفته را شاهد باشد. به طور معمول نیازی نیست چنین روند سخت و شدیدی را برای کاهش وزن خود دنبال کنید. شما می توانید روندی تدریجی با کمک مواد غذایی تقویت کننده کاهش وزن مانند لیمو ترش را دنبال کنید و به نتایج دلخواه خود برسید که البته از این طریق احتمال پایداری نتایج نیز بیشتر خواهد بود.


زنجبیل چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

زنجبیل یک ماده غذایی مغذی شناخته شده است که از گذشته های دور برای اهداف مختلف در آشپزی و پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. زنجبیل می تواند به کاهش التهاب، بهبود گوارش، کاهش کلسترول، آرامش کلی بدن، و البته تقویت چربی سوزی کمک کند.
برخی افراد به طور خاص از زنجبیل برای هدف قرار دادن چربی شکم و کاهش آن استفاده می کنند.

نوشیدن آب گرم و آبلمیو

نوشیدن آب گرم حاوی آبلمیوی تازه هنگام صبح می تواند فواید مختلفی را برای سلامت انسان ارائه کند. در واقع، این نوشیدنی گزینه ای مناسب برای سمزدایی بدن، چربی سوزی و دریافت ویتامین C و آنتی اکسیدان های دیگر است.
نوشیدن آب گرم همراه با آبلمیو و زنجبیل افزایش اندک دمای بدن را به همراه خواهد داشت و نوع مناسب از ترموژنز را برای آغاز روند چربی سوزی فعال خواهد کرد. ترموژنز فرآیندی است که در آن بدن برای ایجاد گرما کالری می‌سوزاند.


همچنین، این تونیک می تواند به کاهش التهاب، تسکین دردهای معده، و تسکین یبوست کمک کند. در واقع، این یک نوشیدنی بسیار سالم و مفید است.


آبلیمو، فلفل کاین و شیره افرا

ترکیب آبلیمو، فلفل کاین و شیره افرا یک نوشیدنی خوب برای پاکسازی و تسریع سوخت و ساز و چربی سوزی در بدن است. برای کسب بهترین نتایج، شما باید یک دوره پاکسازی را برای حدود 10 روز ادامه دهید. در همین راستا، روزی سه لیوان از این نوشیدنی را هنگام صبحانه، پیش از ناهار و پیش از شام مصرف کنید.
ابتدا آب یک لیمو ترش را بگیرید.
سپس آن را به آرامی به جوش آورده و اندکی فلفل کاین و یک قاشق غذاخوری شیره افرا به آن اضافه کنید.
در نهایت، یک لیوان آب به این ترکیب اضافه کرده و مواد را با هم مخلوط کنید.


چای لیمو، نعناع و گریپ فروت

این چای به راحتی تهیه می شود و کارایی بالایی دارد. شما می توانید این چای را دو بار در روز مصرف کنید.
برای تهیه این چای آب نصف یک لیمو ترش و یک گریپ فروت کامل را بگیرید.
آبمیوه ها را همراه با یک پیمانه آب ترکیب کنید و در یک کتری چای بریزید.
دو برگ نعناع و مقداری پوست لیمو رنده شده به آن اضافه کرده و اجازه دهید روی حرارت به جوش آید.
سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید دم بکشد.
در صورت تمایل با افزودن یک قاشق غذاخوری عسل به این چای می توانید آن را مصرف کنید.


لیموناد زنجبیلی

لیموناد زنجبیلی می تواند به چربی سوزی، بهبود گوارش، و پیشگیری از احتباس مایع و التهاب در بدن کمک کند.
برای آماده کردن این نوشیدنی می توانید آب دو لیمو ترش را گرفته و چند برش زنجبیل به آن اضافه کنید. سپس این ترکیب را روی حرارت به جوش آورید.
زمانی که به نقطه جوش رسید، حرارت را کم کنید و حدود یک لیتر آب و دو تکه پوست لیمو به آن اضافه کنید.
شما می توانید این لیموناد زنجبیلی را پیش از وعده های غذایی خود در طول روز مصرف کنید.
این یک نوشیدنی ساده و سالم برای کمک به کاهش وزن است، اما به خاطر داشته باشید که دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل و سالم همچنان عاملی کلیدی برای کمک به کاهش وزن است.


چای سبز همراه با زنجبیل

این چای سرشار از آنتی اکسیدان گزینه ای خوب برای مصرف هنگام عصر است.
چای سبز به واسطه توانایی خود در کمک به چربی سوزی و پیشگیری از انباشت چربی در بدن شناخته شده است. افزون بر این، این نوشیدنی به کاهش کلسترول و بهبود گوارش کمک می کند.
در ترکیب با زنجبیل، چای سبز روشی خوب برای تقویت سلامت بدن و کاهش وزن است.

 

 معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت الزامی است که صنایع غذایی و کارخانجات میزان نمک مصرف شده در فرآوری غذاها را کاهش دهند، البته این اقدام توسط معاونت غذا و دارو آغاز شده است اما باید این موضوع با جدیت بیشتری این موضوع پیگیری شود.

انواع پنیرهای خوراکی طرفداران زیادی دارند. این خوراکی مزایا و فواید زیادی برای بدن دربردارد. برخی معتقدند مصرف پنیر باعث چاقی و اضافه وزن ما می شود. دراین بخش با کالری و ارزش تغذیه ای انواع پنیر آشنا خواهید شد.

خیلی خوب است که تصمیم به لاغر شدن بگیرید و بخواهید که اعداد روی ترازو پایین نشان داده شود. آیا شما هم دوست دارید که اعداد نشان دهنده بیشتر مربوط به بافت چربی باشد تا عضلانی. از کجا می دانید که چربی کم کرده اید و بافت عضلانی را حفظ کرده اید؟

وقتی پا به چهل سالگی می‌گذاریم بدنمان با تغییراتی رو به رو می‌شود و زمان آن فرا می‌رسد که دقت بیشتری نسبت به رژیم غذایی‌مان داشته باشیم تا مواد مغذی لازم را دریافت کنیم.


اگر روغن خیلی داغ شود (یعنی درجه حرارت آن بیش از نقطه دود شود) ماده‌ای به نام آکرولئین تولید می کند که ماده‌ای سرطان‌زا است و بوی تند نامطلوبی دارد.

چربی ها دو نوع هستند: اشباع و غیر اشباع. هر دوی این چربی ها به ازای هر یک گرم، 9 كالری انرژی تولید می کنند. ولی اثرات این دو بر روی كلسترول خون متفاوت می باشد.

راه های ارتباطی

پست الكترونيك :info@iranobesity.com

وب سایت:      iranobesity.com

نشاني: تهران ، خيابان وليعصر، بالاتر از ميدان ونك

 

درباره ما

سایت چاقی ایران.
هدف از راه اندازي اين سايت اطلاع رساني به هموطنان عزيز درخصوص پيشگيري و درمان چاقي در ايران مي باشد

لوگو

 

بازگشت به بالا